Aksaray Üniversitesi
Fen Edebiyat Fakültesi
Tarihçe

Tarihçe ve Faaliyet Alanları

            Aksaray Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi, Niğde Üniversitesi’ne bağlı olarak 05.11.1999 tarih ve 23867 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan, 23.10.1999 tarih ve 99/13483 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile kurulmuştur. Aksaray Üniversitesi’nin kurulmasıyla birlikte 17 Mart 2006 tarihinde yayınlanan 5467 sayılı kanunun ek 64. maddesi ile değiştirilerek Aksaray Üniversitesi’ne bağlanmıştır. Başlangıcından bu yana sürekli gelişen fakültemiz, fiziki kapasitesi ve eğitim-öğretim kadrosu ile çağdaş eğitim-öğretimin öncüsü olma yolundadır.

Kurulduğu günden itibaren sürekli gelişen Fakültemizde şu an itibariyle Arkeoloji,  Batı Dilleri ve Edebiyatları (İngiliz Dili ve Edebiyatı Lisans Programı), Biyoloji, Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji, Felsefe, Fizik, Kimya, Matematik, Sosyoloji, Tarih ve Türk Dili ve Edebiyatı bölümleri faaldir. Arkeoloji,  Batı Dilleri ve Edebiyatları (İngiliz Dili ve Edebiyatı Lisans Programı), Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji, Felsefe, Fizik ve Sosyoloji bölümlerimizde Normal Öğretim, Biyoloji, Kimya, Matematik, Tarih ve Türk Dili ve Edebiyatı  Bölümlerinde ise hem Normal hem de İkinci Öğretim programları mevcuttur.

         Faaliyetlerini Adana Yolu üzerinde 3 katlı Sabire Yazıcı binasında sürdüren Fen-Edebiyat Fakültesi, bünyesinde bulunan ve her biri alanında deneyimli öğretim elemanları ile öğrencilere salt bilgi vermenin dışında onlara düşünmeyi, konulara eleştirisel yönden bakmayı ve düşüncelerini eyleme geçirmeyi öğreten; entelektüel ve bilimsel bilgi sunmayı ve Atatürk’ün belirlediği çağdaş uygarlık yolunda ilerleyen yeni nesiller yetiştirmeyi kendisine misyon edinmiş bir öğretim kurumudur.